
Rodzaje akumulatorów do fotowoltaiki. Jak dobrać odpowiedni akumulator
Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi rośnie z tygodnia na tydzień. Coraz więcej osób chciałoby produkować tani prąd na własny użytek i z tego względu poszukuje informacji jak robić to w efektywny sposób. Decydując się na panele fotowoltaiczne, jedną z pierwszych rzeczy, jaką należy zrobić, jest zdecydowanie, z jakiego rodzaju instalacji będziemy chcieli korzystać. To, czy będzie ona połączona z siecią energetyczną, czy też nie, ma wpływ na to, z jakich elementów będzie się składała. W instalacji off-grid potrzebny będzie bowiem akumulator do fotowoltaiki. Jak wybrać ten odpowiedni?
Kiedy jest potrzebny akumulator energii w systemach PV?
Panele lub moduły fotowoltaiczne to urządzenia zbudowane z połączonych ogniw fotowoltaicznych. Produkują energię elektryczną bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Zanim wykorzystamy energię elektryczną w naszych urządzeniach domowych, konieczne jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny za pomocą falownika fotowoltaicznego. Do czego więc służy akumulator energii w systemie PV i kiedy powinniśmy się w niego zaopatrzyć?
Przydomowa elektrownia może działać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest podłączenie jej do sieci, a co za tym idzie przesyłanie niewykorzystanej nadprodukcji energii do elektrowni. Innym rozwiązaniem jest samodzielne gromadzenie energii. Akumulator energii do fotowoltaiki jest dodatkowym elementem instalacji fotowoltaicznej, pełniącym funkcję magazynu wytworzonej energii. Dzięki niemu możliwe jest przechowywanie prądu w celu późniejszego wykorzystania go.
Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator do fotowoltaiki?
To, na jaki akumulator do fotowoltaiki się zdecydujemy, jest niezwykle ważne. Odpowiedni rodzaj oraz parametry tego magazynu energii gwarantują efektywną pracę całej instalacji fotowoltaicznej. Warto mieć na uwadze to, że nie każdy typ akumulatora będzie odpowiedni do fotowoltaiki. Instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu w sposób liniowy. Czasami produkcja jest większa, a czasami mniejsza. Z tego względu idealny akumulator do fotowoltaiki powinien być przystosowany do sytuacji, w której jest ładowany i rozładowywany w sposób nieregularny.
Pojemność akumulatora do fotowoltaiki jest również bardzo istotna. Parametr ten wyrażany jest najczęściej za pomocą kilowatogodzin (kWh) i jest on wyznacznikiem tego, jaką ilość energii będziemy w stanie magazynować. Akumulator do fotowoltaiki jest składową instalacji hybrydowej lub off-grid. Decydując się na nią, należy mieć na uwadze to, że zużycie prądu w okresie jesienno-zimowym jest większe niż podczas ciepłych miesięcy. W takiej sytuacji akumulatory do fotowoltaiki wykorzystane w naszej instalacji powinny mieć wystarczająco dużą pojemność.
Akumulatory żelowe do fotowoltaiki
Akumulatory z elektrolitem w formie żelu mają wysoką sprawność ładowania. Niepełne naładowanie tego rodzaju baterii nie wpływa na efektywność instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo elektrolit znajdujący się w tym rodzaju akumulatora nie ulega rozwarstwieniu podczas wolnego ładowania. Są odporne zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Dobrze znoszą również uderzenia i wibracje. Z tego względu mogą być wykorzystywane w mobilnych instalacjach fotowoltaicznych.
Akumulatory żelowe posiadają długą żywotność, dzięki czemu są doskonałym wyborem do instalacji fotowoltaicznej. Należy jednak pamiętać, że trzeba dbać o nie w odpowiedni sposób. Aby akumulatory żelowe służyły nam przez długie lata, należy nie dopuszczać do ich pełnego rozładowania. Żelowa forma elektrolitu zapobiega powstawaniu jego wycieków, w wyniku czego akumulator nie ulega korozji.
Instalacja fotowoltaiczna – akumulatory AGM
Innym, równie powszechnie stosowanym rodzajem magazynu energii w przypadku instalacji fotowoltaicznych jest akumulator AGM. Jego nazwa pochodzi od zastosowanej w nim technologii o nazwie Absorbent Glass Mat. Elektrolit znajdujący się w ich wnętrzu jest umieszczony w specjalnych separatorach w formie mat z włókna szklanego, umieszczonych pomiędzy ołowiowymi płytami akumulatora. Z tego względu, tak jak w przypadku akumulatorów żelowych, istnieje niskie prawdopodobieństwo wycieku elektrolitu.
Zawór ciśnieniowy umieszczony w konstrukcji akumulatora AGM zapewnia regulację ciśnienia w jego wnętrzu, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko jego wybuchu. Podobnie jak jego poprzednik, akumulator AGM bardzo dobrze znosi zarówno niskie, jak i wysokie temperatury. Kolejną cechą, która łączy akumulatory żelowe i te wykorzystujące włókno szklane jest odporność na zmianę pozycji oraz wstrząsy. Z tego względu możliwe jest ich poprawne funkcjonowanie nawet w trudnych warunkach.