fbpx
Umów się na darmową konsultację

FAQ

Najczęsciej zadawane pytania

Tak. Mapa nasłonecznienia naszego kraju wskazuje, że na większości jego obszaru nasłonecznienie w ciągu roku to ponad 1000 kWh/m² powierzchni płaskiej, co jest ilością całkowicie wystarczającą do rozwoju energetyki słonecznej. Wielka Brytania to kraj, gdzie jest mniej słońca niż w Polsce, a pomimo to bardzo często są tam montowane panele fotowoltaiczne.

Tak. My składamy wniosek o mikroinstalację. Podpowiadamy Klientowi, jak przejść przez formalności dotyczące instalacji fotowoltaicznej - zarówno z zakładem energetycznym jak i dotyczące dotacji.

Rozliczenie się z zakładam energetycznym uzależnione jest od tego, do której grupy prosumentów należymy.

Pierwsze rozwiązanie na zasadzie upustów jest dostępne dla każdego, kto rozpoczął użytkowanie fotowoltaiki do 31 marca 2022 roku. W tym przypadku prosumenci oddają nadwyżki energii do sieci, a w momencie zapotrzebowania mogą ją odbierać, ale w mniejszej ilości. Instalacje o mocy do 10 kW mogą pobrać 80% energii wprowadzonej do sieci, zaś przy instalacjach o mocy powyżej 10 kW – 70%.
Zmagazynowaną energię można odebrać z zakładu energetycznego w ciągu 12 miesięcy od daty wprowadzenia energii do sieci.

Nowe zasady rozliczania fotowoltaiki – net-biling – weszły w życie od 1 kwietnia 2022 roku. Oznacza to, że nowi prosumenci nadwyżkę wyprodukowanej energii będą sprzedawać do zakładu energetycznego, a za pobraną energię będą zmuszeni zapłacić – niestety stawki za energię oddaną i pobraną będą się od siebie różnić.

W obu wariantach rozliczanie się z zakładem z energii pobranej i oddanej do sieci określa się za pomocą licznika dwukierunkowego.

Klienci, którzy mają potrzebę wykorzystania całej wyprodukowanej energii bez ingerencji zakładu energetycznego, mogą zdecydować się na instalację z magazynem energii, w której również pomoże firma Elsolar!

Najbardziej efektywne instalacje są instalowane w kierunku południowym, natomiast nieduże odwrócenie w kierunku wschodu lub zachodu powoduje niewielkie, bo kilkuprocentowe mniejsze uzyski. Kierunek północny jest całkowicie nieefektywny. Dość popularnym rozwiązaniem jest usytuowanie instalacji wschód – zachód. Układ ten pozwala na niezależną pracę strony wschodniej i zachodniej, co wydłuża czas pracy instalacji. Całkowite roczne uzyski z takiego układu są mniejsze o ok 8% od instalacji usytuowanej na południe.

Nie. Panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne to dwa różne urządzenia. Oba korzystają z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne służą do produkcji prądu, czyli zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Kolektor natomiast używa energii słonecznej do podgrzania płynów, np. wody, płynu solarnego (glikolu). Niedoświadczone osoby widząc panele solarne na dachu mogą je z łatwością pomylić z panelami fotowoltaicznymi. Trzeba pamiętać, że ich zastosowanie jest odmienne.

Tak. Oba urządzenia muszą być jednocześnie wystawione na działanie promieni słonecznych. Konieczne jest więc takie ich ustawienie, aby nie zasłaniały sobie wzajemnie słońca. Jeśli jednak dysponuje się odpowiednią powierzchnią, można zainstalować obie instalacje korzystające z energii słońca.

Tak. Zachmurzenie może obniżyć efektywność działania paneli, lecz mimo braku słońca wciąż produkują energię. Sprawność urządzeń spada wraz z obecnością chmur, ale nawet przy pełnym zachmurzeniu nie osiąga wartości zerowej. Częściowe zachmurzenie zmniejsza efektywność modułów w zakresie od 60 do 80% pierwotnej mocy, zaś zachmurzenie całkowite, warunkuje efektywność paneli PV w granicach 10-20%.

Niska temperatura w okresie zimowym również nie jest problemem, lecz na obniżenie wydajności paneli wpływają: krótki czas pomiędzy wschodem, a zachodem słońca, częste zachmurzenie, zaśnieżenie paneli, mniejsza intensywność promieniowania, ptasie odchody oraz kurz. Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną w zimie, jeśli są odśnieżone i świeci na nie słońce. Jest jej oczywiście zdecydowanie mniej niż latem, stąd wydajność systemu znacząco się obniża, zwłaszcza w grudniu i styczniu, gdy światła słonecznego jest najmniej - stąd pomysł na 12-miesięczny okres rozliczeniowy.

Co ciekawe sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta wraz z obniżaniem się ich temperatury, co oznacza, że najlepszymi warunkami do produkcji energii są słoneczne i chłodne dni, czyli dokładnie takie, które panują zimą.

Na montaż mają wpływ m.in. pogoda, kwestie bezpieczeństwa i wielkość instalacji. Jeśli pada deszcz, śnieg czy grad, to ze względów bezpieczeństwa montaż nie może być niestety realizowany. Przy sprzyjających warunkach montaż trwa około 1-2 dni. Dogodny termin montażu zawsze ustalamy indywidualnie.

Czas sprawnego działania paneli fotowoltaicznych to minimum 25 lat. Zazwyczaj jest to zdecydowanie dłużej.

Panele słoneczne wraz z upływem czasu tracą swoją wydajność. Producenci paneli fotowoltaicznych deklarują, że po 25 latach panel będzie miał sprawność na poziomie 80-85%. Najstarsze panele fotowoltaiczne na świecie mają już ponad 60 lat i wciąż działają.

Oczywiście, że nie. Proponowane przez nas panele przechodzą bardzo skomplikowane testy wytrzymałości. Panele fotowoltaiczne latami dostarczają prąd, znosząc wysokie temperatury, mrozy , silne wiatry, silne opady deszczu i gradu.

Nie ma takiej potrzeby - deszcz na bieżąco zmywa osadzający się na panelach kurz i brud. Są to urządzenia pod napięciem i mycie nie jest wskazane. Jeśli jednak wystąpi konieczność umycia takiej instalacji, należy użyć specjalnego płynu lub wynająć odpowiednich fachowców.

W przypadku dachów płaskich, podobnie jak na gruncie, stosowane są specjalne konstrukcje wsporcze umożliwiające montaż paneli pod odpowiednim kątem. Trzeba jednak pamiętać, iż w przypadku dachu płaskiego, potrzebujemy więcej miejsca, gdyż poszczególne rzędy paneli muszą być ustawione w odpowiedniej odległości od siebie, by nie powodować zacienienia. Dodatkowo konstrukcja dachu płaskiego musi być solidna i w dobrym stanie, aby wytrzymała ciężar całej instalacji.

Masz więcej pytań?

Skontaktuj się z nami